Generations are numbered and indented.
A name with an asterisk (*) means that person has no descendants.
 
Descendants of Jacob Tipton
20 Feb 2014

Jacob Tipton (b.09 Oct 1820-Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.;d.19 Jan 1903-Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.)
sp: Lucinda Coughenour (b.05 Aug 1823-Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.;m.1844;d.04 Feb 1891-Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.)
2. Noah C. Tipton (b.27 Dec 1844-Allegheny Twp.,Somersert Co.,Pa.;d.20 May 1932-Hyndman,Londonderry Twp.,Bedford Co.,Pa.)
sp: Lovena Christina Cook (b.Feb 1849-Somerset Co.,Pa.;m.Abt 1869;d.31 Dec 1931-Pa.)
3. John Jacob Tipton (b.08 Jan 1871-Pa.;d.07 Apr 1958-Cumberland,Md.)
sp: Grace Amelia Barkley (b.06 Jun 1876-Pa.;m.03 Sep 1895;d.28 Aug 1970-Cumberland,Md.)
4. Meredith M. Tipton (b.15 May 1898-Pa.;d.05 Nov 1979-Cumberland,Md.)
sp: Frank Wright (b.10 Feb 1892-Iowa;m.06 Jul 1920;d.Feb 1981-Cumberland,Md.)
5. John E. Wright (b.24 Sep 1921;d.07 Feb 1989)
sp: Lois Arlene Palmer
sp: Julia Talbert
5. Frank Lee Tipton Wright (b.05 Nov 1923)
sp: Alice Ruth Hoon (b.13 May 1919-Bloomfield,Ohio;m.01 Sep 1946;d.19 Oct 1998-Carroll Co.,Md.)
6. Kenneth Frank * Wright (b.16 Dec 1947-Baltimore,Md.;d.11 Jan 1955)
6. Alicelyn Wright (b.04 Feb 1951)
sp: Gorman Eugene Getty III (b.11 Aug 1952)
7. Gorman Andrew Getty
sp: Alison Clare Insley (m.18 Aug 2007)
6. Richard L. Wright (b.05 Dec 1955)
sp: Katherine Blazek (b.11 Sep 1952)
3. Mered Albertus "Mert" Tipton (b.24 Apr 1873;d.10 Aug 1961)
sp: Rachel Almena "Minnie" Coughenour (b.09 Aug 1874-Bedford Co.,Pa.;m.16 Dec 1897;d.1941)
4. Mae E. * Tipton (b.Feb 1899-Hyndman,Bedford Co.,Pa.;d.19 Oct 1918)
4. Eugene E. Tipton (b.14 Jul 1903;d.20 Apr 1980)
sp: Blanche C. Manuel (b.24 Sep 1907;m.Abt 1923;d.04 May 1985)
5. Carl Robert Tipton (b.10 Apr 1924-Cumberland,Allegheny Co.,Md.;d.05 Nov 1981-York,York Co.,Pa.)
sp: Laura Mae Robb (b.17 Oct 1927;m.22 Jun 1946)
6. Carla M. Tipton (b.29 Jun 1950)
sp: Terry Sheaffer (b.Abt 1949)
7. Carl N. Sheaffer (b.Abt 1968)
sp: Michele Ann Rumsey (b.28 May 1970)
8. Justin Sheaffer (b.Abt 1993)
7. Lee Robb Sheaffer (b.17 Sep 1970)
sp: Roxann Ranna Johnson (b.Abt 1969)
8. Rachel Lynn Sheaffer (b.Abt 1985)
sp: Brandon Miller
9. Lliam Michael * Miller (b.29 Nov 2010-Pa.;d.05 Jan 2011-Lewistown,Pa.)
8. Owen Robert * Sheaffer (b.24 Aug 2002-Danville,Montour Co.,Pa.;d.25 Aug 2002-Danville,Montour Co.,Pa.)
8. Branden Robert Sheaffer (b.Abt 2003)
8. Noah Lee Owen Sheaffer (b.Abt 2006)
7. Travis Scott Sheaffer (b.06 Mar 1973)
sp: Jennifer Swenson (b.12 Nov 1975)
3. Luther Monroe Tipton (b.09 Jul 1878-West End,Bedford Co.,Pa.;d.14 Jun 1966)
sp: Helen _______ (b.Abt 1882)
4. Randolph R. Tipton (b.26 Mar 1905;d.Jan 1968)
3. Gertrude "Gertie" Genette Tipton (b.26 May 1884-Bedford Co.,Pa.;d.03 Aug 1978)
sp: Royal "Roy" Clay Menges (b.13 Feb 1885-Somerset Co.,Pa.;m.Abt 1906;d.15 Oct 1967)
4. Leona C. Menges (b.26 Jan 1909;d.09 Mar 1998)
sp: Clifton N. "Nick" Beal (b.24 Jun 1904-Gravel Pit,Londonderry Twp.,Bedford Co.,Pa.;d.01 Dec 1988-Cumberland,Md.)
5. Janet Claire Beal (b.21 Nov 1932)
sp: Charles William Waltman (b.29 Mar 1932)
6. Lori Beth Waltman (b.17 Mar 1964)
5. Nola Lynne Beal (b.27 Apr 1940)
sp: Donald T. Leap (b.17 Dec 1935)
6. Barry Lynn Leap (b.28 Nov 1963)
sp: Beverly Kay Bowser (b.04 Jan 1964)
4. Devon Roy Menges (b.03 Nov 1919-Hyndman,Bedford Co.,Pa.;d.03 Jul 2001-Cumberland,Md.)
sp: Georgia Naomi Boyd (b.24 Jul 1920-Cumberland,Allegany Co.,Md.;m.26 Jun 1941;d.11 Oct 1997-Cumberland,Allegany Co.,Md.)
5. Judith A. Menges (b.21 May 1943)
sp: John Wayne Appel (b.22 Nov 1942)
5. Starr Menges (b.13 Jan 1951)
sp: John Walter "Jack" Cheney Jr. (b.14 Dec 1951-Cumberland,Allegany Co.,Md.;m.23 Sep 1972;d.16 Apr 2009-Cumberland,Allegany Co.,Md.)
6. Jason Troy Cheney (b.11 Apr 1973)
sp: Christine _______ (b.09 Dec 1972)
7. Carinne Cheney
7. Jacob Cheney
6. Jantia Renee Cheney (b.03 May 1976)
sp: Christopher Allen Barnhart (b.04 Apr 1968;m.29 Jul 2000)
7. Chayney Barnhart
3. Eva Edith Tipton (b.02 Nov 1887;d.23 Nov 1970)
sp: Samuel Clay (Rev.) Shaffer (b.30 Aug 1886;m.21 Dec 1911;d.17 Mar 1958-Buffalo Twp.,Butler Co.,Pa.)
4. Clairalene L. * Shaffer (b.28 May 1919-Hyndman,Bedford Co.,Pa.;d.08 Mar 2006-York,Pa.)
sp: William Anton Meyer (b.05 Jul 1915;d.21 Jan 1965)
4. Paul Clay (Rev.) Shaffer (b.08 Jul 1922-Hyndman,Bedford Co.,Pa.;d.12 Jun 2011-Honey Brook,Chester Co.,Pa.)
sp: Mona M. Thompson (b.21 Mar 1921)
5. Joy Shaffer (b.21 Dec 1955)
sp: Craig Russel "Rusty" Schneck (b.26 Jun 1954)
6. Christopher R. Schneck (b.Abt 1990)
6. Sarah Schneck (b.Abt 1992)
5. Jill A. Shaffer (b.11 Feb 1959)
sp: Paul Daniel Swanson (b.05 Nov 1956)
6. Eva Swanson
6. Aubrey Swanson
4. Willis Tipton Shaffer (b.11 Sep 1924-Hyndman,Bedford Co.,Pa.;d.12 Jan 1997-Oakland,Garrett Co.,Md.)
sp: Mary Lou Bierer (b.18 Apr 1926-Point Marion,Fayette Co.,Pa.;m.24 Dec 1948;d.17 Aug 1996-Oakland,Garrett Co.,Md.)
5. Randall Tipton Shaffer (b.06 Mar 1950)
sp: Lori R. _______
5. Richard Sterling Shaffer (b.20 Jun 1954-Altoona,Blair Co.,Pa.;d.05 Dec 1998-Oakland,Garrett Co.,Md.)
sp: Kathryn Bartlett (b.15 Nov 1954)
6. Holly B. Shaffer (b.Abt 1982)
6. Richard B. Shaffer
sp: Amanda A. Frantz (b.Abt 1985)
5. Rebecca Ann Shaffer (b.07 Oct 1956)
sp: Richard J. Williams (b.Abt 1947)
6. Autumn C. Williams (b.Abt 1980)
2. Elizabeth Tipton (b.07 Apr 1846-Pa.;d.14 Dec 1931)
sp: Merid Josiah Miller (b.08 Apr 1838;d.1872)
sp: James F. Brown (b.Nov 1851;m.Abt 1880;d.1920/1930)
3. Elsie Lucinda Brown (b.Apr 1881-Buffalo Mills,Bedford Co.,Pa.;d.08 Jan 1923-Cumberland,Allegany Co.,Md.)
sp: James A. Fleegle (b.22 Jun 1871-Buffalo Mills,Bedford Co.,Pa.;m.01 Jan 1903;d.30 Jun 1909-Utica,Oneida Co.,N.Y.)
4. Ira Leroy Fleegle (b.15 May 1899-Buffalo Mills,Bedford Co.,Pa.;d.08 Jun 1966-Butler,Butler Co.,Pa.)
sp: Myrtle Catherine Leydig (b.19 Sep 1899-Pa.;m.Abt 1917;d.Jan 1983)
5. Pauline E. Fleegle (b.1918-Pa.;d.1992)
sp: Ray R. Adams (b.02 May 1913-Buffalo Mills,Bedford Co.,Pa.;m.20 Oct 1934;d.11 Apr 2012-Johnstown,Cambria Co.,Pa.)
6. Infant Son * Adams (d.03 May 1935)
6. Ira Richard Adams (b.Abt 1937)
sp: Anna Bertha "Bert" Christner
6. David E. Adams (b.Abt 1945)
sp: Shirley Ann Brady
6. Bonnie Rae Adams (b.Abt 1953)
sp: Robert P. Murphy
5. Rhea Catherine Fleegle (b.20 Dec 1919-Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.;d.25 Jan 2012-Altoona,Blair Co.,Pa.)
sp: Harold David "Skinny" Diehl (b.26 Nov 1912;m.24 Dec 1938;d.05 Aug 2000)
6. Virginia M. Diehl
sp: Louis "Mick" Colvin
6. Elwood D. Diehl
sp: Kay Thomas
6. Joyce A Diehl
sp: Paul L. Ritchey
6. Wilma A. Diehl
sp: Mark Corbin
5. Ira Dale Fleegle (b.Abt 1921)
5. Donald Wilbur Fleegle (b.31 Oct 1923;d.30 Mar 1989-Pittsburgh,Pa.)
sp: Mildred Anna Nagel (b.05 Aug 1926;m.30 Jun 1948;d.15 Nov 1989-Pittsburgh,Pa.)
6. Faye A. Fleegle (b.07 Feb 1950)
sp: Frank James Bopp Sr. (b.25 Mar 1946-McKees Rocks,Allegheny Co.,Pa.;m.28 Jun 1969;d.05 Dec 2002-Gardners,Adams Co.,Pa.)
7. Heather Lynn Bopp (b.13 Mar 1970)
sp: Charles Gordon Giannuzzi (b.02 Jul 1967)
8. Ashley Lynn Giannuzzi
7. Holly Denise Bopp (b.30 Nov 1972)
sp: Andrew Dell'Olio
8. Francesca Dell'Olio
7. Frank James Bopp Jr. (b.27 Oct 1973)
sp: Kimberly A. Rider (b.17 Mar 1974;m.10 Jul 1999)
8. Jillian Bopp (b.Abt 2001)
8. Abigail Bopp (b.Abt 2003)
8. Jack Bopp (b.Abt 2006)
5. Faye L. Fleegle (b.09 Nov 1925;d.19 Aug 2000)
sp: Keith Edward Mahood (b.22 Jun 1921;d.28 Nov 1999)
5. Dorothy Fleegle (b.Abt 1930)
sp: _______ Davies
4. Ralph Raymond Fleegle (b.15 Sep 1903-Bedford Co.,Pa.;d.May 1972)
sp: Estelle Alice Leydig (b.21 Jul 1904-Confluence,Somerset Co.,Pa.;d.05 Feb 1994)
5. Betty Irene Fleegle (b.23 Feb 1924;d.06 Dec 1924)
5. Infant Son Fleegle (b.05 Aug 1937;d.05 Aug 1937-Akron,Summit Co.,Ohio)
4. Elizabeth E. Fleegle (b.27 Oct 1905-Frankfort,Herkimer Co.,N.Y.;d.19 Feb 1991-Pa.)
sp: Forest Gindlesperger (b.03 Dec 1898-Shade Twp.,Somerset Co.,Pa.;m.13 Jun 1922(Div);d.28 Jul 1927-Akron,Summit Co.,Ohio)
5. Thomas R. (Gindlesperger) Wissinger (b.24 Dec 1922-Akron,Summit Co.,Ohio;d.27 Nov 2003-Williamsport,Lycoming Co.,Pa.)
sp: Phyllis R. Smith (b.03 Jul 1925-Franklin Co.,Pa.;d.28 Sep 2009)
6. Deborah Jane * Wissinger (b.21 Oct 1954;d.13 Apr 1977)
6. Patricia J. Wissinger (b.25 May 1957)
sp: _______ Goldsmith
sp: Martha _______ (m.Abt 1988)
sp: Alfred Glenn Wissinger (b.21 Jun 1905-Cambria Co.,Pa.;m.24 Dec 1929;d.06 Oct 1979-Sullivan Co.,Pa.)
4. James A. * Fleegle (b.28 Jul 1907-N.Y.;d.06 Feb 1989-Cuyahoga Falls,Summit Co.,Ohio)
4. Carl V. Fleegle (b.09 Oct 1909)
3. William T. Brown (b.Apr 1883)
2. Ann Lovina * Tipton (b.13 Feb 1848-Pa.;d.17 Sep 1849)
2. Rachel Tipton (b.05 Dec 1849-Pa.;d.16 May 1873)
sp: Frederick Samuel Cook (b.Apr 1845-Pa.;d.16 Jul 1923)
3. James Mered Cook (b.09 Feb 1873;d.27 Dec 1964-Hyndman,Bedford Co.,Pa.)
sp: Susan Ahlburn (b.Aug 1872-Bedford Co.,Pa.;d.30 Jan 1941)
4. Guy A. Cook Sr. (b.03 Oct 1892-Bedford Co.,Pa.;d.16 Sep 1974-Garrett,Somerset Co.,Pa.)
sp: Nita E. Shaffer (b.Apr 1895-Hyndman,Bedford Co.,Pa.;m.Abt 1912;d.21 Sep 1965-Meyersdale,Somerset Co.,Pa.)
5. Guy A. * Cook Jr. (b.07 Oct 1917-Garrett,Somerset Co.,Pa.;d.08 Dec 2007-Meyersdale,Somerset Co.,Pa.)
sp: Wilma Mae Judy (b.26 Sep 1913-Garrett,Somerset Co.,Pa.;d.10 Apr 2008-Meyersdale,Somerset Co.,Pa.)
5. Raymond M. "Mick" Cook (b.09 Mar 1919-Hyndman,Bedford Co.,Pa.;d.16 Sep 2004-Meyersdale,Pa.)
sp: Alice R. Ray (b.15 Jul 1919-Garrett,Somerset Co.,Pa.;d.11 May 2008-Raleigh,N.C.)
6. James Ray Cook Sr. (b.20 Mar 1941)
sp: Grace Lorraine _______ (b.08 Jan 1965)
7. James Ray Cook Jr.
6. Chyrrl R. Cook (b.07 Apr 1947-Somerset,Somerset Co.,Pa.;d.18 Jul 2008-Plant City,Hillsborough Co.,Fla.)
sp: Jeffery T. Hanna (b.20 Jul 1947)
7. Rev. Jeffery Scott Hanna (b.29 Nov 1968)
sp: Jerilynn Grace Roscoe (b.21 Nov 1969)
8. Jenna Kimberly Hanna (b.Abt 1993)
8. Rebekah Lynn Hanna
8. Alyssa Rose Hanna
7. Kimberly Rae * Hanna (b.11 Mar 1972-Grand Haven,Mich.;d.09 Aug 1989-Ft. Lauderdale,Fla.)
5. Doris W. Cook (b.03 Feb 1926)
sp: Paul H. Zimmerman (b.06 Jan 1924)
6. Vicki D. Zimmerman (b.20 May 1952)
sp: James Richard Printy (b.20 Jan 1953)
7. Adam Paul Printy (b.Abt 1978)
7. Erin Renee Printy (b.Abt 1980)
4. Ruth Marion Cook (b.12 Jul 1894;d.Jun 1974)
sp: Charles Oliver Burns Sr. (b.19 Aug 1891;m.Abt 1912;d.1961)
5. Charles Oliver "Jack" Burns Jr. (b.25 Mar 1914-Hyndman,Bedford Co.,Pa.;d.29 Feb 2000-Quincy,Franklin Co.,Pa.)
sp: Gladys B. Burton (b.09 May 1920-Cumberland,Allegheny Co.,Md.;m.25 Jan 1941;d.22 Nov 2011-Gettysburg,Adams Co.,Pa.)
6. Carol B. Burns (b.19 Oct 1946)
sp: James Edward Hammerberg (b.15 Jun 1946)
6. John Charles Burns (b.13 Apr 1948)
sp: Karen Lyle (b.11 Oct 1950)
7. Andrea Burns (b.21 Nov 1977)
sp: Todd Culter
7. Matthew Patrick Burns (b.02 Jun 1980)
6. Stephen B. Burns (b.22 Jan 1956)
sp: Ann Hamrich (b.30 Jul 1956)
7. Emily Carol Burns (b.Abt 1986)
5. James H. Burns (b.24 Jan 1916;d.20 Mar 2001)
sp: Dorothy _______ (b.13 Jul 1920;d.Jun 1983)
5. Thomas C. "Tom" Burns (b.02 Jul 1928-Hyndman,Bedford Co.,Pa.;d.21 Dec 2008-Knoxville,Tenn.)
sp: Janice Cutler Taylor (d.1985)
6. Robert Craig Burns (b.15 Feb 1965)
sp: Michelle Vivian _______
7. Candace Burns
7. Peyton Burns
6. David Cutler Burns (b.01 Mar 1968)
sp: Sarah _______ (b.Abt 1965)
sp: Sharon B. Lord (b.11 Jul 1943;m.Abt 1985)
4. Hubert J. * Cook (b.09 Feb 1898;d.04 Jan 1899)
sp: Edith Robinson
2. Samuel * Tipton (b.29 Nov 1851-Pa.;d.07 Jan 1861)
2. William * Tipton (b.04 Sep 1853-Pa.;d.18 Feb 1856)
2. John Wesley Tipton (b.24 Oct 1855-Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.;d.04 Sep 1931-Berlin,Somerset Co.,Pa.)
sp: Emma Jane Reitz (b.22 Jan 1861-Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.;m.24 Sep 1878;d.22 Jan 1940-Berlin,Somerset Co.,Pa.)
3. James Wesley Tipton (b.10 May 1880-Allegheny Twp.,Somersert Co.,Pa.;d.16 Nov 1955)
sp: Nora Blanch Himes (b.11 Dec 1881-Bedford Co.,Pa.;m.08 Nov 1904;d.14 Jan 1959-Altoona,Blair Co.,Pa.)
4. Harry Himes Tipton (b.28 Aug 1905-Pa.;d.18 Aug 1949-Altoona,Blair Co.,Pa.)
sp: Irene F. Brede (b.12 Jan 1908-Pa.;m.07 Aug 1929;d.Aug 1987)
5. James Wesley Tipton I (b.02 Sep 1933-Altoona,Blair Co.,Pa.;d.28 Jul 1986-Salisbury,Md.)
sp: Helen Jayne Williams (b.23 Jul 1936)
6. Jean Irene Tipton (b.04 Feb 1957)
sp: Thomas M. Hobbs (b.15 Feb 1957)
7. Peter B. Hobbs (b.Abt 1977)
7. Jennifer Susan Hobbs (b.Abt 1982)
sp: Michael Gene Folkenroth (m.11 Jul 2011)
6. Mary Elizabeth Tipton (b.28 Dec 1958)
sp: David C. Entenmann (b.20 Sep 1954;d.06 Mar 2006)
6. Christina M. Tipton (b.Abt 1960)
sp: _______ Turner
6. James Wesley Tipton II (b.Abt 1963)
sp: Deborah Jean Stuller (b.Abt 1962;m.09 Apr 1983)
7. James Wesley Tipton III (b.Abt 1983)
7. Michael Tipton (b.Abt 1988)
sp: Kim Fouche (b.Abt 1989)
7. Megan Tipton
6. John Williams Tipton (b.24 Aug 1965)
sp: UNKNOWN
7. Amanda Carole Tipton (b.Abt 1990)
4. Wilfred Edgar Tipton (b.27 May 1907-Pa.;d.Jun 1983-Altoona,Blair Co.,Pa.)
sp: Edith Adeline Valentine Brunner (b.11 Jun 1913;m.29 Jun 1933;d.05 Oct 1990)
5. Lawrence Wilfred Tipton (b.14 Oct 1935)
sp: Yvonne Esta "Bonnie" Ward (b.21 Mar 1940)
6. Elizabeth J. Tipton (b.20 Nov 1963)
sp: Darrel Lamar Murff (b.30 Nov 1961)
7. James Murff (b.Abt 1988)
7. Caty Murff (b.Abt 1988)
6. Sarah Ann "Sally" Tipton (b.13 Dec 1966)
sp: Steve Garza (b.23 Oct 1964)
7. Jennifer Garza (b.Abt 1985)
7. Christina Garza (b.Abt 1994)
5. Philip Wesley Tipton (b.12 Jan 1938;d.May 1962)
5. Mary Jane Tipton (b.16 Oct 1942)
sp: Charles R. Graham (b.13 Sep 1942-Hazelton,Pa.)
6. Phillip W. Graham (b.09 Oct 1974)
5. Judith Ann Tipton (b.08 Feb 1945)
sp: Dennis Walter Berkheimer (b.19 Jul 1944-Altoona,Blair Co.,Pa.;m.Abt 1967;d.30 Jul 2006)
6. Ami Christine Berkheimer (b.29 Apr 1971)
sp: Mark Gene Espinal (b.08 Feb 1965)
6. Jennifer "Jendi" Rose Berkheimer (b.Abt 1977)
sp: James Orr
4. Samuel Eugene Tipton (b.10 Oct 1909-Pa.;d.07 Mar 1989-Altoona,Blair Co.,Pa.)
sp: Gladys Jane Brubaker (b.02 Mar 1915-Altoona,Blair Co.,Pa.;d.01 Aug 1995-Altoona,Blair Co.,Pa.)
5. Suzan Elizabeth Tipton (b.11 Oct 1940)
5. Thomas Eugene Tipton (b.22 Oct 1945-Altoona,Blair Co.,Pa.)
sp: Amy Eileen Tiemann (b.09 Jul 1960-Wausa,Knox Co.,Neb.)
6. Karlene Tipton (b.Abt 1990)
6. Sam T. Tipton (b.Abt 1992)
5. Jennifer "Jendi" Tipton (b.09 Mar 1956)
sp: William P. Schautz (b.31 Oct 1953)
6. Christopher Schautz (b.Abt 1985)
6. Jeffrey Schautz (b.Abt 1989)
3. George M. Tipton (b.19 Jun 1882-Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.;d.08 Jul 1960-Homestead,Allegheny Co.,Pa.)
sp: Etta Helen Liphart (b.31 Jul 1882-Pa.;m.24 Jan 1906;d.01 Nov 1964)
4. Maude Winifred Tipton (b.14 Aug 1907-Somerset Co.,Pa.;d.29 Oct 1969)
sp: Merrill L. Jones (b.21 Oct 1910;d.25 Mar 1987)
5. David Tipton Jones (b.02 Sep 1943;d.17 Aug 2007-Allegheny Co.,Pa.)
sp: Eleanor Corbin (b.Abt 1946)
6. Deborah "Debbie" Jones (b.26 Nov 1960)
sp: Bruce W. Cimino
7. David Cimino
6. Gregg David Jones (b.03 Jun 1964)
sp: UNKNOWN
7. Jennifer Jones (b.Abt 1991)
7. Jessica Jones (b.Abt 1993)
4. Georgia L. * Tipton (b.08 Dec 1910-Somerset,Somerset Co.,Pa.;d.18 Jun 2001)
3. Clarence William Tipton (b.26 Jul 1884-Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.;d.10 Oct 1961)
sp: Gertrude Elizabeth Landis (b.17 Sep 1886-Pa.;m.Nov 1908;d.10 Apr 1939)
4. Raye Norwood Tipton (b.19 Oct 1909-Berlin,Somerset Co.,Pa.;d.26 Aug 1980-Altoona,Blair Co.,Pa.)
sp: Raymond E. Lamberson (b.23 Dec 1909-Hustontown,Fulton Co.,Pa.;m.10 Mar 1934;d.27 Mar 1973-Roaring Spring,Blair Co.,Pa.)
5. Beverly L. Lamberson (b.09 Jan 1935)
sp: Richard K. Jervis (b.11 Feb 1932)
6. Robyn Jervis (b.06 May 1962)
sp: Robert D. Lonto (b.27 Jun 1962)
6. April A. Jervis (b.21 Apr 1964)
sp: Joseph A "Jad" Dieterle (b.24 Jan 1969)
5. Sterling E. "Pete" Lamberson (b.22 Aug 1936;d.16 Jan 2008-Altoona,Blair Co.,Pa.)
sp: Barbara Kelso (b.05 Apr 1939;m.29 Jul 1967)
6. Jennifer J. Lamberson (b.27 Sep 1976)
sp: Shannon M. Kitelinger (b.01 Sep 1970)
6. Cara Lamberson (b.Abt 1979)
sp: Shayne P. Leitch (b.Abt 1970)
7. Nathaniel Sterling Leitch
4. Wilbur Verne Tipton (b.02 Apr 1913-Berlin,Somerset Co.,Pa.;d.30 Jul 1971-West Seneca,Erie Co.,N.Y.)
sp: Mildred Eleanor Lundy (b.25 Jul 1914-Warrensville,Lycoming Co.,Pa.;d.17 Jan 2010-Hamilton Twp.,Mercer Co.,N.J.)
5. Lance Wilbur Tipton (b.13 Mar 1944-Williamsport,Pa.;d.22 Oct 2000-Ashtabula Co.,Ohio)
sp: Marilou Fetters (b.23 Jun 1944;m.04 Sep 1981)
5. Jody Tipton (b.Abt 1942)
sp: Stanley H. Lipson (b.Abt 1940)
6. David Samuel Lipson (b.30 Jun 1965)
sp: Helane B. Lieberman (b.14 Aug 1965)
5. Alan W. Tipton (b.17 Oct 1946)
5. Todd Neal Tipton (b.Abt 1955)
sp: Constance Jean _______ (b.Abt 1955)
6. Sara Jean Tipton (b.Abt 1985)
6. Adam Tipton (b.Abt 1990)
6. Sam Tipton (b.Abt 1994)
5. Caryl Raye Tipton (b.14 Dec 1956)
sp: Robert Joe Lee (b.Abt 1948)
6. Hannah Lee
4. Leland E. * Tipton (b.27 May 1917-Berlin,Somerset Co.,Pa.;d.18 Feb 2012-Windber,Somerset Co.,Pa.)
sp: Ruth Cutchall (b.12 Apr 1927-Meeker,Lincoln Co.,Okla.;m.21 Jan 1947;d.01 Sep 2001-Berlin,Somerset Co.,Pa.)
3. Mary Lucinda Tipton (b.09 Jul 1886-Allegheny Twp.,Somersert Co.,Pa.;d.10 Mar 1975-Silver Springs,Md.)
sp: Herman Frederick Heffley (b.03 Nov 1886-Somerset County,Pa.;m.Aug 1909;d.26 Nov 1954-Washington,D.C.)
4. Donald Tipton Heffley (b.12 Dec 1910-Johnstown,Cambria Co.,Pa.;d.10 Oct 1992-Berlin,Somerset Co.,Pa.)
sp: Ruth Matilda Hoffman (b.13 Mar 1912-Brothersvalley Twp.,Somerset Co.,Pa.;m.04 Jun 1932;d.09 Nov 1985-Somerset,Somerset Co.,Pa.)
5. Doris J. Heffley (b.08 Nov 1933)
sp: Edmund Dewayne Rayman (b.28 Jul 1931-Macdonaldton,Somerset Co.,Pa.;m.Abt 1954;d.18 Jan 2002-Somerset,Somerset Co.,Pa.)
6. Linda A. Rayman (b.04 Jun 1957)
sp: Joseph M. Nelson (b.14 Sep 1956)
7. Bryan Joseph Nelson (b.04 Jun 1978)
sp: Megan Elizabeth Lash (b.24 Mar 1982;m.30 Apr 2005)
8. Luke Nelson (b.Oct 2010)
5. James Richard Heffley (b.08 May 1942)
sp: Luene E. _______ (b.20 Aug 1946)
6. Richard David Heffley (b.15 Aug 1968)
5. John A. Heffley (b.20 Dec 1948)
4. Nona Esther Heffley (b.10 Feb 1913;d.15 Mar 1998)
sp: Victor Dietrich Behn (b.02 Jan 1910;m.20 Aug 1938;d.08 Nov 1998)
5. Robert Dietrich Behn (b.04 Sep 1941)
sp: Judith R. _______ (b.16 Jul 1943)
4. Vera Jean * Heffley (b.14 Dec 1914-Berlin,Somerset Co.,Pa.;d.22 Mar 1919-Berlin,Somerset Co.,Pa.)
4. Faye Lorene Heffley (b.24 Dec 1917-Johnstown,Cambria Co.,Pa.;d.10 Nov 2011-Washington,D.C.)
sp: James Sheldon Regan (b.14 Jul 1915;m.04 Oct 1941;d.05 Jul 1975-Washington,D.C.)
5. Kathleen Michelle Regan (b.13 Jan 1944)
sp: Paul John Donovan (b.23 Apr 1937)
6. Lisa M. Donovan (b.26 May 1966)
6. Thomas S. Donovan (b.20 Oct 1967)
sp: Jennifer A. O'Hare (b.22 Mar 1969)
6. Jennifer Helen Donovan (b.22 Mar 1972)
sp: Thomas S. Campbell (b.Abt 1970)
5. Susan Jane Regan (b.18 Jun 1946)
sp: Roger Lee Street (b.08 May 1938;m.Abt 1976;d.15 Jun 2006-Bethany Beach. Del.)
6. Brian James Street (b.20 Feb 1979)
sp: Diane _______
7. Kyle Street (b.2011)
6. Patrick Adam Street
sp: David Wingate (b.12 Dec 1952;m.18 Jun 2011)
5. James Stephen Regan (b.22 May 1952)
sp: Mary Berens (b.04 Apr 1952)
6. Christopher Regan (b.Abt 1983)
sp: Jeanine _______
7. Madelyn Marie Regan
6. Caitlin Regan (b.Abt 1985)
6. Colleen Regan
6. Kara Regan
6. Kevin Regan
4. Lola Mae Heffley (b.08 Jan 1920-Berlin,Somerset Co.,Pa.;d.21 May 2012-Lewes,Del.)
sp: Charles Henry \'93Chubby\'94 Wood Jr. (b.Abt 1920;m.19 Jan 1952;d.1968)
5. Patricia Mae Wood (b.10 Apr 1953)
sp: _______ Werner
6. Kristin M. Werner (b.19 May 1975)
sp: Roger Linthicum Sr.
4. Roy Dean Heffley Sr. (b.26 Jul 1921;d.10 Nov 2012-Washington,D.C.)
sp: Elaine A. Blucher (b.10 Feb 1923-Sioux Falls,S. Dak.;d.22 Jul 2009)
5. William N. Heffley (b.08 Feb 1962)
sp: Catherine L. Coloney (b.08 Jun 1963)
6. Ian Heffley (b.Abt 1997)
6. James Heffley
6. Grace Heffley
5. Roy D. Heffley Jr. (b.Abt 1966)
sp: Rita M. Foley
4. Robert Johnson Heffley Sr. (b.10 May 1928;d.15 Feb 1992)
sp: Mary Sue Baker (b.16 Feb 1931-Christian Co.,Ky.;m.01 Nov 1951;d.22 Feb 1968-Prince Georges Co.,Md.)
5. Robert Johnson Heffley Jr. (b.11 Jul 1952)
sp: Diana Lynn Coker
sp: Linda F. Mobley
6. Heather Heffley
6. Aaron Heffley
5. Bruce Tipton * Heffley (b.28 May 1955;d.01 Jun 1959-Bethesda,Md.)
4. Mary Lou Heffley (b.28 Jun 1930)
sp: Richard Orin Koch (b.06 Jul 1929)
5. Jeffrey Alan Koch (b.27 Jun 1964)
sp: Ellen M. Foley (b.08 Mar 1966)
3. Binnie Rebecca Tipton (b.02 Dec 1889-Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.;d.Oct 1970)
sp: John Edward McQuade (b.28 Jan 1889-Somerset Co.,Pa.;m.21 Aug 1913;d.30 Jun 1930-Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.)
4. Leon E. McQuade (b.19 Aug 1914-Berlin,Somerset Co.,Pa.;d.10 Apr 1988-Somerset,Pa.)
sp: Evelyn V. Deist (b.03 Jul 1915-Berlin,Somerset Co.,Pa.;m.1941;d.10 Nov 1995-Medina,Ohio)
5. Joyce McQuade (b.13 Jan 1944)
sp: Dewey Lee Whitt (b.13 May 1943)
6. Dale A. Whitt (b.02 Dec 1964)
sp: Pamela Ann Davis (b.08 Oct 1963-Parma,Cuyahoga Co.,Ohio;m.Abt 1987;d.12 Oct 2008-Middleburg Heights,Cuyahoga Co.,Ohio)
6. Dawn M. Whitt (b.10 Jun 1966)
sp: James Combs
7. James Clay Combs
sp: _______ Maruschke
sp: Carl Lee Walcher (b.Abt 1967)
7. Cheyenne Michelle Walcher
6. Jacinda Leigh Whitt (b.22 Jan 1969)
sp: UNKNOWN
7. Jamie Whitt (b.Abt 1987)
sp: Mark Davis
7. Amanda Davis (b.Abt 1997)
6. Jerri April Whitt (b.01 Apr 1976)
4. Paul R. McQuade (b.23 Oct 1916-Berlin,Somerset Co.,Pa.;d.19 Sep 2007-Altoona,Pa.)
sp: Bertha Hall (b.04 Oct 1914;m.04 May 1940)
5. Gerald W. "Jerry" * McQuade (b.02 May 1944-Somerset Co.,Pa.;d.14 Aug 2009-Harrisburg,Pa.)
4. Gilbert Gene McQuade (b.08 Nov 1918-Somerset Co.,Pa.;d.09 Mar 1992)
sp: Anna Catherine Brick (b.10 Jan 1921-Berlin,Somerset Co.,Pa.;m.1941;d.07 Oct 1984-Berlin,Somerset Co.,Pa.)
5. James Eugene * McQuade (b.25 Sep 1942-Somerset Co.,Pa.;d.27 Sep 1942-Somerset Co.,Pa.)
5. Nancy Jean * McQuade (b.1944-Somerset Co.,Pa.;d.28 Oct 1944-Somerset Co.,Pa.)
5. David L. McQuade (b.17 Apr 1947)
sp: Nina Jane Ohler (b.24 Jan 1950)
6. Joseph David McQuade (b.11 Jun 1974)
sp: Shauna N. Lewis (b.25 Jul 1978)
6. Jonathan David McQuade (b.07 Mar 1978)
sp: Holly Rae Weighley (b.14 Dec 1978)
sp: Kerry Smith (b.21 Aug 1949;m.12 Aug 1995)
5. Dennis Lee McQuade (b.07 Feb 1949)
sp: Barbara Jane Folk (b.18 Oct 1948)
6. Tonya McQuade (b.1971)
sp: Mike Smith (b.1969)
7. Alexandra Smith (b.1995)
7. Evan Smith (b.2001)
6. Troy Dean McQuade (b.05 Sep 1973)
sp: Julie L Winters (b.Abt 1972)
sp: Morgan Rose White
7. Jackson McQuade (b.14 Jun 2011-Lancaster,Los Angeles Co.,Calif.)
sp: Mary Schwalm Mattern (b.22 Dec 1930;d.07 Mar 2010)
4. Mary McQuade (b.31 Jul 1921)
sp: Myron R. "Mike" Landis (b.28 Feb 1913-Brothersvalley Twp.,Somerset Co.,Pa.;m.02 Sep 1939;d.10 Feb 1990-Pittsburgh,Pa.)
5. Carole Jean Landis (b.05 Nov 1941)
sp: Barry L. "Butch" Holland (b.04 Nov 1941)
6. Lani J. Holland (b.15 Sep 1970)
6. Lori J. Holland (b.03 Apr 1972)
5. Sondra Landis (b.03 Dec 1943)
sp: John Baltzer (b.10 Apr 1928)
6. Michael Shane * Baltzer (b.12 Jun 1963-Melbourne,Australia;d.12 Apr 1988-Hardee Co.,Fla.)
6. Jodi L. Baltzer (b.25 Sep 1964)
sp: Michael A. Abramowich (b.01 Sep 1962)
7. John Ted Abramowich (b.Abt 1985)
sp: Bethany Dawn Addleman (b.Abt 1988;m.17 Oct 2009)
7. Tessa Abramowich (b.Abt 1986)
sp: Matt Belsterling (b.Abt 1982)
7. Mike Abramowich
5. Connie Kay Landis (b.04 May 1948)
sp: Jack Daniel Slope (b.13 Dec 1946)
6. Brian D. Slope (b.01 May 1969)
sp: Jill Elizabeth Kennington (b.15 May 1973)
7. Ivy Slope (b.2001)
7. Isaac Slope (b.Jun 2008)
6. Steven M. Slope (b.15 Jun 1972)
sp: Arica L. Demidont (b.Abt 1965)
7. Michael Slope (b.01 Dec 2005)
4. Guy Eugene McQuade Sr. (b.09 Dec 1923-Allegheny Twp.,Somersert Co.,Pa.;d.02 Mar 1981-Somerset,Pa.)
sp: Margaret M."Theda" Davis (b.02 Aug 1920-Somerset,Somerset Co.,Pa.;d.18 Jan 1982-Johnstown,Cambira Co.,Pa.)
5. Pamela Kaye McQuade (b.Abt 1947)
sp: Allen E. Custer (b.10 Mar 1948)
5. Guy Eugene McQuade Jr. (Adopted) (b.26 Feb 1953)
sp: Yvonne Susan Weimer _______ (b.13 Oct 1952)
6. Casey N. McQuade (b.Abt 1990)
4. Flora Mae McQuade (b.13 Aug 1927-Fairhope Twp.,Somerset Co.,Pa.;d.29 Jun 2011-Windber,Somerset Co.,Pa.)
sp: Phillip J. Lambert (b.12 May 1924;m.02 Oct 1946;d.29 Aug 2009)
5. Gary Lee Lambert (b.03 Jan 1948)
sp: Jennifer Igou (b.13 Dec 1948-Altoona,Blair Co.,Pa.;d.06 Jan 1995-Zanesville,Muskingum Co.,Ohio)
6. Liesl Anne Lambert (b.29 Dec 1976)
sp: James G. Rice (b.11 Nov 1974)
6. Heidi Christina Lambert (b.16 Dec 1977)
sp: Tadd Alan Glaub (b.28 Dec 1973)
sp: Opal M. VanCooney
5. Binnie A. Lambert (b.24 Oct 1949)
sp: _______ Miller
5. Ivan Lynn Lambert (b.Nov 1953)
sp: Cheryle Galloway (b.Abt 1952)
5. Marilyn Lambert (b.11 May 1956)
sp: Perry J. Meyers (b.07 Oct 1952-Somerset,Pa.;d.25 Jan 2002-Stoystown,Somerset Co.,Pa.)
6. Travis Meyers
6. Tucker Meyers
sp: William Allen Baker (b.Abt 1967)
3. Freeman Reitz Tipton (b.12 Jan 1892-Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.;d.02 Apr 1976-Meyersdale,Somerset Co.,Pa.)
sp: Lena May "Lin" Deeter (b.03 Nov 1886-Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.;m.14 May 1921;d.28 May 1959-Berlin,Somerset Co.,Pa.)
4. William Deeter * Tipton (b.Nov 1922-Berlin,Somerset Co.,Pa.;d.14 Aug 1925)
4. Robert Freeman Tipton (b.12 Jul 1926-Brothersvalley Twp.,Somerset Co.,Pa.;d.30 Mar 1986-Manheim Twp.,Lancaster Co.,Pa.)
sp: Mary Pearle "Polly" Pugh (b.26 Aug 1926-Somerset,Somerset Co.,Pa.;m.28 Dec 1947)
5. Robert Bradley Tipton (b.15 Jul 1949-Somerset,Somerset Co.,Pa.)
sp: Maxine J. Blei (b.21 Apr 1948;m.1969(Div))
6. Pamela Sue Tipton (b.17 Mar 1972-Charlotte,Mecklenburg Co.,N.C.)
sp: UNKNOWN
7. Karlee Tipton Knauer (b.03 Jul 1996-Hershey,Dauphin Co.,Pa.)
7. Kellee Tipton Knauer (b.03 Jul 1996-Hershey,Dauphin Co.,Pa.)
6. Edwin Ross Tipton (b.13 Aug 1974-Ephrata,Lancaster Co.,Pa.)
sp: Christina A. "Cristy" Vogel (b.20 Aug 1975;m.01 May 2004)
7. Ethan Ross Tipton
7. Cadence Tipton
sp: Elizabeth A. Overton (b.19 Nov 1948;m.(Div))
sp: Marlene May Kreiser (b.31 Jul 1950)
5. William Ross Tipton (b.16 Nov 1953-Johnstown,Cambria Co.,Pa.)
sp: Jill Ann (Caskey) Perich (b.19 Nov 1954-Manheim,Lancaster Co.,Pa.)
6. Erica Lynn Tipton (b.23 Dec 1985-Lancaster,Lancaster Co.,Pa.)
6. Evan Mitchell Tipton (b.09 Jan 1989-Lancaster,Lancaster Co.,Pa.)
5. Elizabeth Cay Tipton (b.16 Nov 1957-Johnstown,Cambria Co.,Pa.)
sp: Stephen Todd Kirchner (b.23 Apr 1956;m.19 Mar 1986(Div))
6. Jennifer Lynn Kirchner (b.24 May 1988-Lancaster,Lancaster Co.,Pa.)
6. Elisabeth Ann Kirchner (b.07 Dec 1989-Lancaster,Lancaster Co.,Pa.)
sp: Richard A. Baucom (b.10 Mar 1957)
4. Jack C. Tipton (b.16 Apr 1929-Brothersvalley Twp.,Somerset Co.,Pa.;d.23 Mar 1988-Hagerstown,Md.)
sp: Janet Day (b.12 Jun 1932-Minneapolis,Minn.;m.01 Jul 1964;d.06 May 2010-Charlottesville,Va.)
5. Holly Day Tipton (b.23 Nov 1968)
sp: David Thomas Myles (b.11 May 1970;m.20 Apr 1996)
6. Ian Myles
6. Brendan Myles
5. Michael Freeman Tipton (b.13 Nov 1970)
sp: Ann Marie Salyards (b.26 Feb 1970;m.01 May 1993)
sp: Anna Estella Sellers (b.21 Feb 1890-Morrison's Cove,Bedford Co.,Pa.;d.16 Nov 1978-Meyersdale,Somerset Co.,Pa.)
3. Freddy * Tipton (b.04 Sep 1894-Pa.;d.28 Jan 1896)
3. Rufus * Tipton (b.19 Jan 1897-Pa.;d.31 Jan 1897)
3. May L. Tipton (b.31 Jan 1900-Somerset Co.,Pa.;d.1968-Berlin,Somerset Co.,Pa.)
sp: Bertram Zinn Stuck (b.01 Jun 1897-Berlin,Somerset Co.,Pa.;m.24 Sep 1924;d.Nov 1963-Berlin,Somerset Co.,Pa.)
3. Elizabeth June Tipton (b.18 Jun 1902-Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.;d.22 Apr 1999-Somerset,Somerset Co.,Pa.)
sp: Clyde R. Bowman (b.08 Mar 1904-Johnstown,Cambria Co.,Pa.;m.01 Aug 1924;d.04 Aug 1998-Somerset,Somerset Co.,Pa.)
4. John Luther Bowman (b.25 Aug 1926-Somerset,Somerset Co.,Pa.;d.01 Mar 1992)
sp: Mereda Mae Sevits (b.09 Jan 1924-Berlin,Somerset Co.,Pa.;m.06 Aug 1950;d.31 Oct 1994-Jeannette,Westmoreland Co.,Pa.)
5. Jay R. Bowman (b.07 Jul 1955)
sp: Hazel M. Altman (b.15 Jul 1952)
6. Jennifer L. Bowman (b.Abt 1978)
sp: Jarred M. Rankin (b.Abt 1976)
5. Roger L. Bowman (b.03 Mar 1959)
sp: Susan Kuhner (b.29 Jul 1960)
6. Andrew M. Bowman
6. Chelsey L. Bowman
5. Gregory J. Bowman (b.20 Sep 1961)
sp: Heather Ann Holmes (b.04 Sep 1965)
4. Clyde R. Bowman Jr. (b.22 Jan 1928;d.28 Feb 1928)
4. June E. Bowman (b.11 Dec 1928-Pa.)
sp: Nicholas F. Ostrosky (b.16 Dec 1926;d.03 Sep 2011)
5. Stephen Ostrosky (b.11 Feb 1955)
sp: Maureen _______ (b.30 Jul 1958)
5. Kathryn A. Ostrosky (b.12 Feb 1957)
sp: _______ Skolnick
5. Joseph Mark Ostrosky (b.12 Jul 1959)
5. James R. Ostrosky (b.12 Jul 1959)
sp: Karen M. _______ (b.30 Oct 1957)
5. Nicholas P. Ostrosky (b.08 Jan 1961)
2. Mary Ellen Tipton (b.23 Oct 1857-Pa.;d.01 Feb 1923-Hyndman,Bedford Co.,Pa.)
sp: Theodore Cook (b.Mar 1851-Pa.;m.Abt 1876;d.09 Aug 1932-Cumberland,Md.)
3. Alonzo James * Cook (b.19 Jan 1879;d.03 Jan 1895)
3. Annie E. * Cook (b.10 Jul 1881;d.19 Oct 1882)
3. William D. Cook (b.05 Aug 1883-Pa.;d.18 Nov 1948-Cumberland,Allegheny Co.,Md.)
sp: Jessie Rebecca Jordon (b.Aug 1882;m.16 Jan 1907;d.1956)
4. Helen Cook (b.Abt 1928-Pa.)
4. David Cook (b.Abt 1936-Pa.)
3. Jacob Blair Cook (b.08 Jul 1885-Londonderry Twp.,Bedford Co.,Pa.;d.02 Jan 1967-Pittsburgh,Pa.)
sp: Gertrude Pearl Feichtner (b.Jul 1888-Palo Alto,Bedford Co.,Pa.;d.13 Jul 1969-Wilkinsburg,Allegheny Co.,Pa.)
4. Hazel Marian Cook (b.11 Dec 1907-Cumberland,Allegany Co.,Md.;d.21 May 1997-Butler Co.,Pa.)
sp: William Oliver Miller (b.Abt 1907-Meyersdale,Somerset Co.,Pa.;m.20 Jun 1934;d.11 Nov 1934-Meyersdale,Somerset Co.,Pa.)
sp: Harold Wilbur Speicher (b.04 Aug 1909;m.05 Apr 1941;d.18 Nov 1988-Wilkinsburg,Allegheny Co.,Pa.)
5. Sally L. Speicher (b.18 Dec 1942)
sp: Ronald L. George (b.27 Nov 1940)
6. Christopher Scott George (b.Abt 1967)
6. Kevin L. George (b.Abt 1968)
sp: Kaitlin A. _______
5. Connie M. Speicher (b.1944)
sp: Mario A. Vacca (b.07 Feb 1941)
6. Jennifer Lynn Vacca (b.18 Jan 1973)
6. Brian Domenic Vacca (b.20 Jan 1977)
sp: Tracy Lynn Callinan (b.Abt 1976)
4. Evelyn Elsie Cook (b.10 Jan 1909-Meyersdale,Somerset Co.,Pa.;d.16 Feb 2005-Seminole,Pinellas Co.,Fla.)
sp: Charles Wayne Santmyers (b.24 Sep 1905-Pittsburgh,Pa.;m.15 Nov 1947;d.21 Sep 2003-Seminole,Pinellas Co.,Fla.)
4. Lloyd B. Cook (b.17 Apr 1910;d.25 Apr 1961)
4. Mae G. * Cook (b.16 Jul 1912-Friedens,Somerset Co.,Pa.;d.09 Apr 1993)
3. John Calvin Cook (b.18 Jul 1887-Pa.;d.06 Jan 1969-Cumberland,Md.)
sp: Regina Lee Shumaker (b.Nov 1889-Hyndman,Londonderry Twp.,Bedford Co.,Pa.;m.24 Dec 1908;d.06 Dec 1970-Cumberland,Md.)
4. Bernice Roberta Cook (b.24 Jul 1909-Hyndman,Londonderry Twp.,Bedford Co.,Pa.;d.25 Dec 2001-Oakland,Garrett Co.,Md.)
sp: Russell Paul Roth (b.29 Mar 1898-Garrett Co.,Md.;d.22 Apr 1955-Oakland,Garrett Co.,Md.)
5. Norma E. Roth (b.28 Dec 1931)
sp: _______ Gnegy
5. John Paul Roth (b.20 Nov 1938)
4. Tolva J. Cook (b.15 Dec 1911-Cumberland,Allegany Co.,Md.;d.19 May 1993-Cumberland,Md.)
sp: Richard Joseph Grabenstein (b.17 Nov 1911-Cumberland,Md.;m.07 Jun 1933;d.02 May 1972-Cumberland,Md.)
5. JoAnn Grabenstein (b.Abt 1938-Md.)
sp: Gene Robinette
6. _______ Robinette
sp: UNKNOWN
7. Christopher Robinette
7. Cassandra Robinette
3. Estella Mae Cook (b.10 Aug 1889-Hyndman,Bedford Co.,Pa.;d.23 May 1969-Everett,Bedford Co.,Pa.)
sp: Charles Jack Rose (b.Abt 1886-Cleveland,Ohio;m.23 Jun 1923;d.1928)
4. Thurman J. Rose (b.15 Apr 1918;d.03 Jul 1994)
4. Betty Mae Rose (b.12 Sep 1925;d.15 Mar 1997)
sp: Roy J. Leppert (b.22 Jul 1921;m.07 Oct 1945)
5. Lilly Jane * Leppert (b.16 Jul 1955;d.30 Sep 1970)
sp: Charles Walter Smouse (b.19 Apr 1882-Everett,Bedford Co.,Pa.;m.15 Jun 1931;d.28 Jun 1972-Johnstown,Cambria Co.,Pa.)
3. Noah Charles Cook (b.10 Nov 1892-Hyndman,Bedford Co.,Pa.;d.12 Oct 1977-Cumberland,Allegany Co.,Md.)
sp: Pearl Willetta Blough (b.22 May 1892;m.Abt 1917;d.Sep 1979)
4. Charles William Cook (b.14 Apr 1918-Pa.;d.20 Sep 1985-Calif.)
sp: Frances May (b.21 Nov 1921-Salt Lake City,Utah;m.23 Feb 1942;d.19 Mar 2001-Calif.)
5. Charles Lance Cook (b.18 Feb 1943-San Diego County,Calif.)
sp: Sara "Sally" Kanaga (b.05 Mar 1946-Los Angeles County,Calif.;m.12 Feb 1972)
6. Christine Ann Cook
4. Raymond T. Cook (b.27 Nov 1919-Cumberland,Allegany Co.,Md.;d.08 Jun 1990-Londonderry Twp.,Bedford Co.,Pa.)
sp: Margerite May Sites (b.27 Jun 1926-Keyser,W. Va.;d.12 Jul 1985-Cumberland,Md.)
5. Crystal Ann * Cook (b.08 Jul 1960-Cumberland,Allegany Co.,Md.;d.10 Feb 1988-Cumberland,Allegany Co.,Md.)
4. Mary Ellen Cook (b.09 Dec 1920-Hyndman,Bedford Co.,Pa.;d.18 May 2011-Cumberland,Md.)
sp: Paulmer A. Wise (b.03 Sep 1920-Wilkinsburg,Allegheny Co.,Pa.;m.09 Sep 1941;d.25 Jan 1988-Washington,D.C.)
5. Ella Reeve Wise (b.25 Aug 1942)
sp: Lewis Ray Shaffer (b.18 Jan 1937)
5. Lesley A. Wise (b.01 Mar 1947)
sp: Marianne _______ (b.18 Jul 1949)
6. Thomas W. Wise (b.22 Aug 1967)
6. Mark A. Wise (b.09 Mar 1970)
6. Brent Lesley Wise (b.09 Jan 1972)
5. Charles Ray Wise (b.15 Aug 1953)
sp: Cynthia R. _______ (b.27 May 1955)
5. Douglas E. Wise (b.09 May 1956)
sp: UNKNOWN
6. Jeffrey Douglas Wise (b.13 Jan 1975)
sp: Lori A. _______ (b.30 Jul 1962)
6. Rob Wise
4. Robert Noah Cook (b.20 Mar 1923;d.02 Jan 2002)
4. George E. Cook (b.01 Aug 1927)
sp: Madeline Eula _______ (b.01 Aug 1924)
3. Infant Daughter * Cook (b.27 Jan 1897;d.02 Feb 1897)
3. Walter Clay Cook (b.07 Jul 1899-Pa.;d.31 Oct 1955-Londonderry Twp.,Bedford Co.,Pa.)
sp: Pearl Ann Burns (b.01 Feb 1901;m.Abt 1918;d.Oct 1975)
4. Elizabeth Virginia "Betty" Cook (b.17 Mar 1920;d.12 May 2006)
sp: Earl R. Holler (b.30 Dec 1922-Cumberland,Md.;d.14 Nov 1975-Cumberland,Md.)
5. Jeffrey Earl Holler (b.06 Feb 1950)
sp: Linda J. Monborne (b.18 Jan 1962)
6. Jeremy Holler (b.Abt 1983)
4. Robert Clay Cook (b.10 Feb 1922-Hyndman,Bedford Co.,Pa.;d.17 Jun 2008-Cumberland,Md.)
sp: Harriet Jannetta Oneal (b.22 Jul 1921)
5. Robert Clay Cook II (b.03 Dec 1947)
5. Jack E. Cook (b.07 Dec 1955)
sp: Joni L. Schad (b.26 Jul 1963)
3. George L. Cook (b.03 Jan 1902-Pa.;d.13 Jul 1990)
sp: Mildred Alazine Temke (b.1906-Pa.;d.13 Aug 1958-Hyndman,Londonderry Twp.,Bedford Co.,Pa.)
4. Shirley Donn Cook (b.Abt Mar 1927-Pa.)
sp: Homer W. "Buck" Frye Jr. (b.07 Dec 1922-Cumberland,Allegheny Co.,Md.;m.20 Oct 1945;d.29 Jul 2005-Salisbury,Wicomico Co.,Md.)
5. Rhett L. Frye (b.Abt 1952)
sp: Pamela P. _______
6. Christopher R. Frye (b.Abt 1978)
6. Bryan Thomas Frye (b.Abt 1980)
4. Sandra Ann Cook (b.13 Dec 1936-Pa.)
2. James Tipton (b.27 Jan 1860-Pa.;d.14 Jan 1938)
sp: Belinda Sarah "Binnie" Walker (b.May 1854;m.Abt 1880;d.16 Apr 1937)
3. Flora Ann Tipton (b.Aug 1882-Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.;d.19 Jul 1941-Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.)
sp: Frank Ockerman Armstrong (b.13 Sep 1880-Bedford,Bedford Co.,Pa.;d.25 Dec 1946-Cumberland,Allegany Co.,Md.)
3. Emma Myrtle Tipton (b.Jun 1884-Pa.;d.1965)
sp: Blair Washington Powell (b.05 Aug 1884-Pa.;m.Abt 1910;d.13 Oct 1960)
4. Flora Lorene Powell (b.23 Mar 1918-Pa.;d.18 Jan 1999-Berlin,Somerset Co.,Pa.)
sp: Lee Deeter Hoppert (b.14 Aug 1917-Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.;m.10 Oct 1940;d.27 Jul 2009-Somerset Co.,Pa.)
5. Robert Lee * Hoppert (b.23 Nov 1942-Somerset Co.,Pa.;d.28 Oct 1948-Somerset Co.,Pa.)
5. Charlene Diane Hoppert (b.09 Jul 1948-Windbur,Pa.)
sp: Kenneth L. Norris (b.04 Aug 1947)
6. Corey L. Norris (b.30 Aug 1976)
sp: Deborah Armstrong (b.Abt 1972)
7. Emma Lorene Norris
5. Donna Elaine Hoppert (b.15 Oct 1949-Windbur,Pa.)
5. Lynn Allan Hoppert (b.13 Jun 1959-Bedford,Pa.)
sp: Lori L. Dickey (b.26 Feb 1961;m.07 Mar 1981)
6. Lance Benjamin Hoppert
sp: Megan Patricia Adams (m.05 Mar 2011)
7. L. Hoppert (b.01 Mar 2013)
6. Landon A. Hoppert (b.Abt 1982)
3. Samuel Jacob * Tipton (b.25 Oct 1886-Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.;d.1946)
2. Anna R. Tipton (b.21 May 1862-Somerset Co.,Pa.;d.15 Nov 1929-Somerset Co.,Pa.)
sp: George Ellis Lafferty (b.20 May 1860-Juniata Twp.,Bedford Co.,Pa.;m.15 Jan 1885;d.24 Apr 1924-Somerset Co.,Pa.)
3. William Franklin Lafferty (b.14 Feb 1888;d.25 Jul 1940-Somerset,Somerset Co.,Pa.)
sp: Carolime May Sayler (b.Abt 1882;m.14 Sep 1911)
4. Caroline Matilda Lafferty (b.25 Feb 1913-Somerset,Somerset Co.,Pa.;d.14 Apr 1986-Johnstown,Pa.)
sp: Harry Miller Shockey (b.14 Apr 1908-Milford Twp.,Somerset Co.,Pa.;d.11 Nov 1973-Clarion,Pa.)
5. Hester Anne Shockey (b.23 Nov 1934)
sp: James E. Hemminger (b.07 Feb 1933)
5. William Frederick "Freddie" * Shockey (b.Abt 1936;d.03 Jan 1946-Somerset,Pa.)
5. Nancy Joyce Shockey (b.05 Apr 1939)
sp: Larry Premier Yachere (b.15 May 1933-Somerset,Pa.;d.16 Apr 1990-Egg Harbor Twp.,Atlantic Co.,N.J.)
6. Janice Mae Yachere (b.Abt 1960)
sp: _______ Herwig
sp: Bradley David Barclay (b.Abt 1956)
6. Lois M. Yachere (b.02 Sep 1962)
sp: Michael Robert Pritts (b.23 May 1957)
7. Von Pritts
7. Chad Pritts
sp: Frederick Joseph Boucher (b.08 Nov 1935-Milford Twp.,Somerset Co.,Pa.;m.Abt 1977;d.30 Sep 2007-Somerset,Somerset Co.,Pa.)
5. Ethel M. Shockey
sp: Donald Jay Horner (b.18 Nov 1940)
6. Douglas Allen Horner (b.15 Apr 1970)
5. John Allan * Shockey (b.07 Dec 1949-Somerset,Pa.;d.04 Jan 2006-Somerset,Pa.)
3. Flora Catherine Lafferty (b.Jun 1889-Pa.;d.10 Oct 1956-Somerset Co.,Pa.)
sp: George Leroy Barnhart (b.14 Oct 1878-Pa.;m.26 Oct 1911;d.13 Mar 1920-Somerset Co.,Pa.)
4. Mae Elizabeth * Barnhart (b.04 May 1912-Somerset,Somerset Co.,Pa.;d.27 Feb 2001-Somerset,Somerset Co.,Pa.)
sp: Edward Elwood Foust (b.05 Oct 1908-Brothersvalley Twp.,Somerset Co.,Pa.;m.Abt 1931;d.22 Feb 1980-Somerset,Pa.)
4. Anna Catherine * Barnhart (b.23 Jul 1913-Somerset,Somerset Co.,Pa.;d.07 Oct 1998)
4. Thelma Arvada Barnhart (b.08 Jan 1915-Somerset,Somerset Co.,Pa.;d.25 Jan 1988-Somerset,Pa.)
sp: Carl Dawson Foust (b.27 Apr 1904-Brothersvalley Twp.,Somerset Co.,Pa.;d.25 Jan 1988-Somerset Twp.,Somerset Co.,Pa.)
5. Catherine L. Foust (b.18 Feb 1934)
sp: Donald E. VanGilder (b.24 Mar 1932-Grantsville,Md.;d.26 Sep 1996-Berlin RD 4,Pa.)
6. Karen L. VanGilder (b.15 May 1955)
sp: Edward J. Adamoski (b.14 Apr 1956)
7. Joseph E. Adamoski (b.Abt 1984)
7. Jessica K Adamoski (b.Abt 1987)
sp: Michael Harbaugh (m.05 Jun 2010)
7. Jenna V. Adamoski (b.Abt 1991)
6. Victoria J. "Vicki" VanGilder (b.04 Sep 1956)
sp: Paul W. Menhorn (b.25 Jul 1952)
6. Donald B. VanGilder (b.24 Jan 1959-Meyersdale,Somerset Co.,Pa.;d.30 Sep 2004-Berlin,Somerset Co.,Pa.)
sp: Dolores J. "Dee" Fochtman
7. Ashley Rose VanGilder
6. David C. VanGilder (b.12 Aug 1960)
sp: Connie J. Shaffer (b.21 Jun 1961)
7. Jason VanGilder (b.1981)
sp: Erin Johnson (m.26 Apr 2008)
8. (daughter) VanGilder (b.15 Jul 2010)
7. Justin VanGilder (b.1981)
sp: Jessica Lynch
8. McCauley VanGilder (b.2002)
8. Hartley VanGilder (b.2004)
5. Marie Foust (b.29 Jan 1937)
sp: James Albert Reed (b.09 Feb 1934;d.14 Jan 2010)
6. Gregory A. Reed (b.20 Mar 1956)
6. Tammie Reed
5. Bernice Mae Foust (b.16 May 1941)
sp: Wayne Devon Bridegum (b.27 Sep 1941)
6. Jeffrey W. Bridegum (b.10 Sep 1960)
6. Mark A. Bridegum (b.19 Dec 1961)
4. William George Barnhart Sr. (b.14 Dec 1916-Somerset,Somerset Co.,Pa.;d.06 Dec 1995-Somerset,Pa.)
sp: Dorothy Louise Griffith (b.02 Aug 1926;m.Abt 1949)
5. Richard Freeman * Barnhart (b.16 Jan 1950;d.18 Jan 1950)
5. William G. "Pete" Barnhart (b.30 Nov 1950)
sp: Wendy Lohr (b.03 Aug 1955)
6. Lori L. Barnhart (b.10 May 1977)
5. John D. Barnhart (b.02 Jul 1954)
sp: Sherry Lynn Bell (b.01 Sep 1956)
6. Danielle Barnhart
sp: Karen _______
5. Jane L. Barnhart (b.12 Sep 1957)
sp: John Hilligoss
4. Alma F. Barnhart (b.12 Sep 1918-Pa.;d.25 Jan 2002-Iowa)
sp: Joseph H. Foreman (b.23 Nov 1912;d.05 Feb 2004-Tama,Tama Co.,Iowa)
5. Rockne Lynn Foreman (b.05 Apr 1947)
sp: Deborah _______
6. Sheila B. Foreman (b.10 Nov 1970)
sp: Susan Elaine Rutt (b.13 May 1951)
5. Ric E. Foreman (b.08 Jul 1955-Marshalltown,Marshall Co.,Iowa)
sp: Martha _______ (b.10 Jun 1957)
6. Natalie Rose Foreman (b.26 Apr 1984)
6. Alice M. Foreman (b.Abt 1987)
3. Harry J. * Lafferty (b.09 Jul 1891;d.26 Feb 1894)
3. John Calvin Lafferty (b.29 Jul 1893-Somerset Co.,Pa.;d.03 Jan 1977-Somerset,Pa.)
sp: Florence Lilly Meyers (b.02 Dec 1891-Jefferson Twp.,Somerset Co.,Pa.;m.Abt 1924;d.07 Aug 1975-Somerset,Pa.)
4. Anna Salome * Lafferty (b.25 Aug 1925-Somerset,Somerset Co.,Pa.;d.26 Oct 1927)
4. Helen Louise Lafferty (b.05 Dec 1927-Somerset,Somerset Co.,Pa.;d.10 Oct 2008-Somerset,Somerset Co.,Pa.)
sp: William Edward Fox (b.30 Dec 1925;m.23 Jun 1946;d.12 Oct 1968)
5. Jacqueline L. Fox (b.01 Sep 1953)
sp: Douglas R. Summers (b.11 Dec 1950)
6. Melissa A. Summers (b.09 Nov 1972)
sp: Randall D. Ehle (b.21 Feb 1970)
7. Devin Ehle (b.Abt 1996)
7. Danielle Ehle
sp: Barry Lynn Miller (b.25 Dec 1953)
4. Geraldine * Lafferty (b.24 Aug 1930;d.27 Aug 1930)
2. Emma Jannette "Nettie" Tipton (b.26 Aug 1865-Pa.;d.13 Jun 1949)
sp: James C. Lafferty (b.Jul 1861-Juniata Twp.,Bedford Co.,Pa.;d.18 May 1925)
3. Charles Albert Lafferty (b.24 Sep 1888-Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.;d.Nov 1971)
sp: Eleanor Saylor (b.Jun 1892-Pa.;m.08 Jun 1911)
4. Walter C. * Lafferty (b.21 Nov 1911-Somerset Twp.,Somerset Co.,Pa.;d.22 May 1990-Somerset,Pa.)
sp: Florence J. (Beeghly) Young (b.19 Jun 1914-Johnstown,Pa.;d.07 Feb 2004-Somerset Twp.,Somerset Co.,Pa.)
4. Clarence Earlwood Lafferty (b.02 Mar 1913-Listie,Somerset Co.,Pa.;d.19 Mar 2002-Gainesville,Alachua Co.,Florida)
sp: Rowena Avona Gilmour (b.28 Aug 1910-Indiana;d.24 Sep 1987-Gainesville,Alachua Co.,Florida)
5. Debra Lynn Lafferty (b.31 Jan 1951)
4. Emma Mae * Lafferty (b.17 Jan 1915-Listie,Somerset Co.,Pa.;d.24 Jun 1982-Parma,Ohio)
sp: Harland J. Sharp (b.22 Feb 1919-Marion Co.,Ohio;d.03 Sep 1988-Cleveland,Ohio)
4. Annie R. Lafferty (b.Abt 1917;d.2002)
sp: _______ Gordon
4. Mary * Lafferty (b.1921;d.1924)
4. Robert Lee * Lafferty (b.29 Jul 1923-Listie,Somerset Co.,Pa.;d.08 Nov 2003-Normalville,Fayette Co.,Pa.)
sp: Laura Elizabeth "Betty" Harbaugh (b.18 Aug 1926-Springhill Twp.,Fayette Co.,Pa.;m.Abt 1961;d.13 Feb 2003-Normalville,Fayette Co.,Pa.)
4. Charlotte Lafferty
4. Lillian Jean Lafferty (b.29 Jul 1930)
sp: _______ Becker
5. Randolph K. Becker Sr. (b.Abt 1959)
sp: Susan J. _______ (b.24 Sep 1958)
6. Randolph K. Becker Jr. (b.Abt 1982)
6. Michael D. Becker (b.Abt 1984)
6. Steven D. Becker (b.Abt 1987)
4. William E. Lafferty (b.29 Jul 1930)
sp: Lois A. Duke (b.02 Nov 1938)
3. Samuel Milton Lafferty (b.02 Sep 1892;d.Apr 1976-Florida)
3. Clayton Oran Lafferty (b.08 Jan 1894-Somerset Co.,Pa.;d.11 Aug 1930-Erie Co.,Pa.)
sp: Sadie S. Hoover (b.17 Jun 1889-Somerset County,Pa.;m.1924;d.19 Dec 1972-Somerset,Pa.)
4. Clayton O. Lafferty (b.08 Jan 1927-Erie Co. Pa.;d.29 Aug 2013-Erie Co.,Pa.)
sp: Etheleen Lyons (b.09 Feb 1929;m.23 Jun 1949)
5. James E. Lafferty (b.Abt 1950)
sp: Melinda A. Nolan (b.Abt 1952)
6. Timothy J. Lafferty (b.Abt 1977)
5. Donald C. Lafferty (b.Abt 1952)
sp: Lois _______
5. Janet Lafferty (b.27 Jul 1957)
sp: Huy Quang Do (b.09 Aug 1948;d.07 Oct 2009)
3. Ira Ernest Lafferty (b.22 Nov 1898-Friendsville,Md.;d.17 May 1996-Somerset,Pa.)
sp: Grace Elizabeth Buratty (b.25 Mar 1895-New Baltimore,Allegheny Twp.,Somerset Co.,Pa.;d.09 Jan 1994-Somerset,Pa.)
4. Harold E. "Bud" * Lafferty (b.29 Mar 1919-Listie,Somerset Co.,Pa.;d.18 Jun 1987-Pittsburgh,Pa.)
sp: Mary Elizabeth Yoder (b.26 Aug 1914-Sipesville,Somerset Co.,Pa.;d.04 Aug 1999-Somerset,Pa.)
4. James Millard Lafferty (b.27 Feb 1922-Somerset Co.,Pa.;d.14 May 2005-New Brighton,Beaver Co.,Pa.)
sp: Gertrude Leora Walker (b.31 Oct 1912;d.21 Nov 1991)
5. Carol J. Lafferty (b.06 Oct 1946)
sp: Paul R. Fisher (b.24 May 1945)
6. Gretchen M. Fisher (b.Abt 1969)
sp: Donald G. Young (b.Abt 1958)
7. Sadie Michelle Young (b.Abt 1990)
7. Julia Marie * Young (b.10 Sep 1991-Virginia Beach,Va.;d.13 Mar 2005-Purcellville,Va.)
6. Sean Fisher (b.Abt 1971)
sp: Teresa _______
4. Lois Jean Lafferty (b.06 Apr 1929-Somerset,Somerset Co.,Pa.;d.01 Apr 1999-Somerset,Somerset Co.,Pa.)
sp: Robert Kuhs Gastiger (b.13 Sep 1927;m.Abt 1963;d.28 Oct 2008)
5. Sheila Jean Gastiger (b.09 Jun 1967)

Back to the top